Követendő példákat látott a Nébih a Berry Fórumon Lengyelországban.
Az elmúlt évben a kertészet szakterületen kiemelkedő esemény volt a Berry Forum 2024, lengyelországi bogyós gyümölcs konferencia, melyen a Nébih is képviseltette magát. A konferenciát november 27–28-án, a Varsó melletti Ożaróv Mazowiecki-ben rendezték meg.
Az első nap témája a szamóca, a másodiké a málna volt
Mint írják, világszerte intenzív növekedés jellemzi a bogyós gyümölcsök termesztését és forgalmazását, ezen a területen a lengyel kertészeti ágazat pedig élenjárónak számít. Érdemes megvizsgálni a fejlődési folyamatban szerepet játszó tényezőket, és a tanácskozáson elhangzott témák mellett figyelembe venni az ország gyümölcstermesztésében, azon belül a bogyós gyümölcs ágazatban jó ideje érzékelhető trendeket.
Átfogó, komplex együttműködés, sokszereplős „történet”
A tanácskozás tematikája is jól kifejezte ezt. Az előadások törekedtek arra, hogy átfogják a két gyümölcskultúra egészét: a genetikai alapoktól, fajtainnovációtól kezdve (a bogyósok fajtanemesítésében elismertek a lengyelországi kutatóközpontok eredményei), a termesztéstechnológia elemein át, a promóciós-forgalmazási-logisztikai részleteken keresztül a fogyasztói elvárásokig.
Kik voltak a szereplők? Innovatív hozzáállású, élenjáró termesztők, ágazati háttéripari, szolgáltató cégek, állami és privát kutató helyek, szaktanácsadók, tanúsító szervezetek, a szaksajtó (a Hortus Media kertészeti kiadó és a bogyós gyümölcsűekre szakosodott jagodnik.pl portál és folyóirat), közösségi marketing és promóciós programok.
A széles szakmai összefogással nagyon szép eredményeket lehet elérni, s erre jó példát ad a lengyel bogyós gyümölcs ágazatban tapasztalt fejlődés. Nyilvánvaló, hogy az összefogásnak nem lehetnek kizárólag a termelők a szereplői.
Rengeteg olyan háttérfeltétel van, amelyeket önmagukban a legkiválóbb vállalkozások sem tudnak biztosítani. Azok fejlesztését csak a szakma egészét átfogó, egymás sikerében érdekelt, és azért aktívan, gyakorlati szinten is cselekedni képes partnerek, szervezetek közös munkája teheti lehetővé – olvasható a Nébih beszámolójában.
A mély és részletes szakmaiság igénye
A rendezvény tartalmán jól látszott a folyamatos tanulás, tapasztalatcsere, a szaktanácsadók, intézetek, élenjáró termelők szerepe. Nagy hangsúlyt kaptak az átfogó és elmélyült szakmai ismeretek, az innováció, a fejlesztés fontossága.
A hazánkban kis kultúrának minősülő bogyós gyümölcsűeknél eddig ritkán hallott részleteket tárgyaltak a szakmai tanácskozás résztvevői. Az üzenet egyértelmű volt: a termelők csak úgy lehetnek sikeresek, ha ezeket az ismereteket elsajátítják, igénybe veszik a kutatóhelyek eredményeit számukra közvetítő szaktanácsadók segítségét, olvassák a szakirodalmat, rendszeresen járnak szakember találkozókra, részt vesznek a tapasztalatok megosztásában és cseréjében, maguk is kísérleteznek, gondolkodnak, fejlesztenek.
Ez a hozzáállás kihívást jelent, nem könnyű a kultúrák mély ismeretén alapuló „finomhangolást” kialakítani, de egyúttal lehetőséget nyújt a fiatalok részére is. Ez jól megmutatkozott ezen a rendezvényen: kifejezetten magas volt a fiatal, jó idegennyelv tudással rendelkező résztvevők aránya. Magának a Berry Forum rendezvénynek a lebonyolításában is érezhető volt a törekvés e korosztály „megszólítására”, a szervezők ilyen elemeket is beépítettek a programba – írja a Nébih.
0 Megjegyzések